Sopot. Jedni nienawidzą za gwar, tłumy i wysokie ceny. Inni odnajdują tam równowagę, która łączy nowoczesność z klimatem nadmorskiego kurortu. Ja należę do tej drugiej grupy. Poznałam Sopot na nowo w 2018 roku i zobaczyłam w nim to, co sprawiło, że każdego roku chętnie tam wracam i wcale nie mam dosyć. To miasto ma w sobie wyjątkową aurę rybackiej wioski, zachwyca miękką, rozległą plażą, pachnie bryzą i wolnością, i na każdym kroku przypomina o tym, że jesteśmy nad morzem. Jednocześnie oferuje wszystko to, czego oczekuje się od dużego miasta: szeroki wybór restauracji i różne wachlarze cenowe, piękną architekturę, atrakcje dla dzieci, kawał historii i wiele szlaków spacerowych.
Przez cztery pobyty w Sopocie udało mi się zebrać i uporządkować informacje o miejscach, które warto odwiedzić i którymi teraz dzielę się z Wami, abyście mogli łatwiej i szybciej zaplanować urlop na miejscu. Jeśli nie macie czasu, ochoty albo możliwości na samodzielny research co, gdzie i jak, zapraszam do lektury.
Lokale przy plaży, w których warto zjeść i wypić
Inne lokale, które warto odwiedzić (dół artykułu)
Gdzie na deser i kawę?
Co warto zobaczyć, czyli sopockie atrakcje
Co warto przywieźć z Sopotu?
1. Piwo z lokalnego browaru
Mało kto wie, że Sopot ma swój własny browar! I to nie byle jaki, bo wielokrotnie nagradzany w konkursie piw rzemieślniczych. Jeśli jesteście piwoszami lub chcecie zrobić komuś prezent w postaci ciekawego piwa, koniecznie zajdźcie na Bohaterów Monte Cassino 35 i wybierzcie coś spośród dostępnych rodzajów.
2. Zestaw do nalewki bursztynowej
Kto z nas nie kojarzy zgrabnie zapakowanych małych i dużych paczuszek z bursztynem na pamiątkowych straganach? To są właśnie wkłady do nalewki bursztynowych, którą pewnie kojarzymy z rodzinnego domu. Mama i babcia zawsze stosowały ją na oparzenia, ale prawda jest taka, że nacieranie nią ciała doskonale sprawdzi się także przy migrenach, przeziębieniach i gorączce.
3. Kosmetyki wzbogacone bursztynem
Bursztyn dodawany jest także do kosmetyków np. kremów do rąk i maści na stawy. Również bez problemu dostaniecie je na straganach z pamiątkami.
4. Pierścionki z koralików
Mamy z siostrą taką tradycję, że każdego roku z Sopotu przywozimy sobie pierścionek z koralików. To właśnie w tym mieście, podczas spaceru promenadą przy plaży, zaczęła się nasza miłość do tego typu biżuterii. Nasze dwa ulubione sklepy (a właściwie stoiska) to Aldamo Sopot i jeden, którego nazwy nie pamiętam, a który możecie spotkać zaraz przy restauracji Na Fali. Ostatnim razem trafiłyśmy też na Targi Mody Autorskiej i poznałyśmy kolejną markę: Labizuu. Pierścionki prezentują się pięknie, są starannie wykonane i stanowią tańszą alternatywę dla popularnych marek typu Selfie Store.
5. Biżuteria z bursztynem
Skoro o biżuterii mowa, przy Skwerze Kuracyjnym znajdziecie kilka stoik z naszyjnikami, broszkami, kolczykami i pierścionkami zdobionymi bursztynem.
6. Ozdoby ceramiczne lub z muszelek
Bursztyn i muszle to symbole polskiego morza. Jeśli chcecie się nimi otaczać także w domu, sprezentujcie sobie wzbogacone nimi ozdoby. Sporo stoisk oferuje także pięknie wykonane naczynia ceramiczne.
7. Magnez na lodówkę
Tradycję przywożenia magnesów na lodówkę z miejsc, które się odwiedziło, pielęgnuje wiele osób. Jeśli do nich należycie, w Sopocie na pewno znajdziecie coś, co przypadnie Wam do gustu!
Brak komentarzy