![]() |
Neon Lato w Forum Przestrzenie (patrz punkt 9) |
Wracam z powrotem do Krakowa, aby jeszcze zdążyć przedstawić Wam listę 12 powodów, dla których warto odwiedzić Kraków latem. Skąd ten element sezonowości? Przekonajcie się sami i potraktujcie jako kieszonkowy niezbędnik podróżniczy!
1. Wypić kawę, podziwiając z góry Rynek Główny
Nie, nie musicie wdrapywać się z termosem na dachy budynków ani siadać na ciasnym parapecie z ulubionym kubkiem. Wystarczy odwiedzić Cafe Szał, które ma nad konkurencją sporą przewagę na pewno w jednej kwestii – oferowanego widoku na wschodnią stronę staromiejskiego rynku. Ta kawiarnia proponuje Wam miejsce na dachu Sukiennic, z którego podziwiać można Bazylikę Mariacką, pastelowe kamieniczki i pomnik Adama Mickiewicza.
2. Znaleźć okazję, by uczcić ją przy drinkach z widokiem na Stare Miasto
Rocznica poznania z ukochaną osobą, dobry dzień w pracy, uniknięcie mandatu czy spotkanie z przyjaciółką – zawsze znajdzie się dobra okazja do celebrowania z pozoru zwykłych chwil w miłym towarzystwie. Na rynku znaleźć można naprawdę wiele miejscówek z widokiem na serce krakowskiej starówki. Są nimi m.in. restauracja Pod Słońcem, Sukiennice i Arkady Cafe & Cocktail Bar.
![]() |
Widok z ogródka restauracji Gehanowska Pod Słońcem |
3. Zamienić wykwintne danie w restauracji na zapiekankę na Okrąglaku
Jeśli spacerujesz po krakowskim Kazimierzu i łapie Cię głód, ale nie chcesz tracić czasu na czekanie na wolny stolik czy zamówione danie w restauracji, wybór jest prosty! Kieruj się na kultowy już Okrąglak z zapiekankami. Ich rozmaite rodzaje na pewno zaspokoją głód najbardziej wybrednych klientów. Okienek, w których przyjmowane są zamówienia, jest bardzo dużo, więc czas oczekiwania zredukowany jest do minimum. Jeśli lubisz proste i szybkie, ale jednocześnie smaczne jedzenie w dobrej cenie, Plac Nowy to trafiona decyzja.
![]() |
Zapiekanki góralskie: ser, pieczarki, ser wędzony, żurawina, szczypiorek |
4. Zrobić rundkę po food truckach w Bezogródku
Pozostajemy w temacie doraźnego zaspokajania głodu i proponujemy jeszcze jedno miejsce: Bezogródek. Jest to zielona strefa gastronomiczna zlokalizowana w samym centrum Krakowa, zaraz przy Błoniach. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy mają ochotę na miejski piknik, odpoczynek na leżakach i rundkę po food truckach. Lista obiektów gastronomicznych dostępna jest na Facebooku.
5. Zainspirować się w Dolnych Młynach
Dolne Młyny to zaadaptowana na miasteczko kulturalne, artystyczne i gastronomiczne przestrzeń dawnej fabryki tytoniu. Zlokalizowane niedaleko Uniwersytetu Rolniczego, o bardzo surowym designie, miejsce to tak naprawdę podsuwa pod nos prawie wszystko: kawiarnie, restauracje, kluby, pracownie artystyczne, stowarzyszenia, fundacje. Ma swój wkład także w promowanie wydarzeń kulturalnych: festiwali, targów, wystaw, warsztatów, spektakli teatralnych, projekcji filmowych czy pokazów mody.
6. Zjeść lody z lokalnej wytwórni
Lody to synonim lata i nieodłączny atrybut letnich, długich spacerów. Oczywiście możemy je zjeść w każdym mieście, ale podróże uczą nas w tej kwestii umiejętności dokonywania wyborów. Nie ujmując jakości popularnym lodowym sieciówkom, podczas wizyty w danym mieście warto wesprzeć lokalnych wytwórców. W Krakowie należą do nich m.in. GoodLood, Krakowskie Lody z Lodziarni, Lody Tradycyjne: Bracia Hodurek, Emil kręci lody. Nie dość, że zdrowiej, to jeszcze ciekawiej, biorąc pod uwagę różnorodność i niepopularność niektórych smaków.
![]() |
Lody z GoodLood |
7. Przespacerować się po Bulwarach Wiślanych
Promenada nadwiślańska ma swój charakterystyczny klimat w każdym mieście. Jest to miejsce idealne na długi spacer, z którego rozciąga się perspektywa na Kraków zabytkowy, przemysłowy i biznesowy. Najpopularniejszym odcinkiem turystycznym jest zapewne Bulwar Czerwieński, na którym znajduje się m.in. rzeźba Smoka Wawelskiego, aleja gwiazd i barki restauracyjne.
8. Zwiedzić smoczą jamę
Jeśli już o Smoku mowa – warto też odwiedzić jego jamę. Zwiedzanie legendarnej jaskini na zachodnim zboczu Wawelu należy do tras sezonowych, dostępnych od lipca do października. Zwiedzanie rozpoczyna się na terenie wzgórza w pobliżu baszty Złodziejskiej, a kończy przed wspomnianą już rzeźbą Smoka na Bulwarach.
9. Poczuć przestrzeń w Forum Przestrzenie
Forum Przestrzenie to – jak sama nazwa wskazuje – klubokawiarnia o rozległej infrastrukturze, nowoczesna i o swobodnej atmosferze. Nie jest to miejsce typowo sezonowe, jednak w wakacje ma swój wyjątkowy klimat. Może to zasługa wygodnych leżaków z widokiem na Wisłę i Wawel, a może charakterystycznego neonu Lato nad barem (widoczne na początku wpisu), z którym Instagramowicze (ale nie tylko!) mają okazję uwiecznić ulotne letnie chwile. Forum można odwiedzić w celu kulturalnym (zapewnią to organizowane cyklicznie wydarzenia), zaspokojenia głodu lub pragnienia. W skrócie, jest to miejsce wszechstronne: oferuje przestrzeń na zabawę, rozrywkę, kuchnię i bar.
10. Zaprzyjaźnić się z naturą w Ogrodzie Botanicznym UJ
Ogrody botaniczne to zawsze obowiązkowy punkt tras planowanych w dni, w które chce się odpocząć od miejskiego zgiełku. Niezależnie od tego, czy odróżniamy kwiaty, umiemy parzyć zioła czy mamy w sobie wrodzoną pasję do pielęgnacji roślin, spacer alejkami ze wszystkich stron otoczonych zielenią sprawi, że z powrotem docenimy naturę i ciszę.
11. Wejść na tęczowe schody
Tęczowe schody z wypisanymi cytatami to kolejna wizytówka letniego Krakowa. Można trafić na nie zwiedzając Rynek Podgórski, kościół św. Józefa lub Park Bednarskiego. Ich dokładna lokalizacja to ulica Tatrzańska, między ulicami plac Lasoty i Andrzeja Potebni. Z czego wynika ich niezwykłość? Patrząc na całą instalację trzeźwym okiem, są po prostu ciekawym, kolorowym dodatkiem na tle szarego wycinka miasta. Z drugiej strony, podążając za modnym ostatnio trendem mindfulness, skłaniają przechodniów do zwolnienia tempa i zastanowienia się nad znaczeniem przeczytanych słów. Tęczowe schodki doczekały się nawet swojego oznaczenia na mapie Google. Urządź sobie zatem małą wspinaczkę zanim przykryje je śnieg!
12. Podziwiać panoramę Krakowa z Kopca Krakusa
Ten szesnastometrowy kopiec usypany na Wzgórzu Lasoty to źródło legend i ciekawostek historycznych. Stanowi bazę dla miłośników spacerów i pikników, ale jest też samym w sobie punktem widokowym, z którego podziwiać można panoramę Krakowa.
Brak komentarzy