Jesień przywitała nas już jakiś czas temu. Obniżając temperatury powietrza, wręczyła wełniany sweter i zaproszenie na spacery w tonacji żółto-pomarańczowej. Zaserwowała też słoneczną pogodę, zachęcając do wyjścia z domu i podziwiania zmieniających się barw w naszym otoczeniu, sprawiając, że patrząc na to samo, widzimy coś innego.
Nowa pora roku zakwitła także nową współpracą na blogu – jako wielbicielka odkrywania lokalnego kolorytu i ciekawych miejsc na łonie natury, zapraszam na mój cykl, który na blogu toteloki będzie ukazywał się raz na jakiś czas. Mój pierwszy wpis dotyczyć będzie rodzinnej wyprawy do Otwocka Wielkiego, a po więcej zdjęć i codziennych inspiracji zapraszam również na mojego instagrama. |
Zespół Pałacowo-Parkowy, ul. Zamkowa 49, Otwock Wielki
Otwock Wielki - Pałac i Muzeum Wnętrz
Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie obiektu, Pałac był kiedyś rezydencją Bielińskich, a po alejkach mógł spacerować król Jan III Sobieski i August II Mocny. Dzisiaj zarówno budynek, jak i teren do niego przyległy jest dostępny dla wszystkich. Od 2004 roku mieści w swoich murach Muzeum Wnętrz, w którym zobaczycie elementy wyposażenia salonów z poprzednich epok, w tym także fortepian koncertowy, którego właścicielem był Ignacy Jan Paderewski.
W Pałacu znajduje się także kawiarnia, w której skosztujecie pysznych ciast, takich jak szarlotka, sernik, kruche ciasto z budyniem i owocami, ciasto leśny mech przyozdobiony owocami leśnymi, granatem i czekoladowym grzybkiem. Estetyka i pomysł na sezonowe zaprezentowanie szczególnie ostatniej pozycji zachęci do spróbowania nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Do picia serwowane są różne rodzaje kaw (z ekspresu, na mleku zwykłym, owsianym, bez laktozy), herbat, soki, lemoniada i woda.
Otoczenie Pałacu – Jezioro Rokola i park
Kiedy zaczęły pojawiać się dywany liści, wiedziałam, że park wokół Pałacu będzie doskonałą lokalizacją, aby pokazać je w całej okazałości. Na głównych ścieżkach parku panuje porządek (zagrabione liście i jasno wytyczone trasy), natomiast całość (odkąd pamiętam) utrzymana jest w stylu nieingerującym w przyrodę, która rośnie dziko i stwarza warunki bliskiego obcowania z naturą. Liczne alejki w leśnym otoczeniu zapewniają spacery w intymnej atmosferze.
fot. Łukasz Dwórski |
fot. Łukasz Dwórski |
Kompleks Pałacowo-Parkowy otoczony jest jeziorem Rokola, zapewniając tym samym relaksujące widoki, niczym z pocztówki. Nie jest ono zbyt szerokie i pozwala dostrzec szczegóły przeciwległego brzegu, w tym wędkujących w cieniu drzew.
Idąc wzdłuż brzegu zauważycie altankę, która urozmaica wiele sesji zdjęciowych (ślubnych, narzeczeńskich, rodzinnych) realizowanych na terenie parku. Nie tylko ona jednak stanowi idealne tło do zdjęć – w tym sprawdzi się monumentalne i dostojne, a zarazem eleganckie otoczenie całego obiektu.
fot. Łukasz Dwórski |
fot. Łukasz Dwórski |
Informacje praktyczne
Na teren parku (praktycznie pod sam Pałac) można wjechać samochodem, a na miejscu znajduje się bezpłatny parking. Na ogół nie ma tutaj problemu ze znalezieniem miejsc, natomiast w weekendy, kiedy pogoda dopisuje, musicie liczyć się z tym, że liczba aut i spacerowiczów się zwiększy.
Park nie jest otwarty całodobowo, zatem przed przyjazdem lepiej sprawdzić dni i godziny otwarcia.
Wejście na teren parku jest również bezpłatne, natomiast zwiedzanie ekspozycji Pałacu jest dodatkowo płatne i możliwe indywidualnie lub z przewodnikiem, według określonych zasady na stronie parku. Informacje dotyczące obu kwestii znajdziecie tutaj.
Na stronę warto zaglądać regularnie – znajdziecie tam też informacje dotyczące atrakcji zaplanowanych na najbliższy czas.
Brak komentarzy